[PW] 2019 Dragon Awards Ballot

Todd Mason foxbrick at yahoo.com
Wed Aug 14 11:21:12 PDT 2019


2019 Dragon Awards Ballot
 August 7, 2019

Dragon Con has announced the ballot for the 2019 Dragon Awards. Voting is open to the public at the Dragon Awardswebsite; registration for voting is open until August 30, 2019, 11:59PM (EDT). Winners will be announced at Dragon Con, held August 29 – September 2, 2019 in Atlanta GA.
https://www.dragoncon.org/awards/2019-dragon-award-ballot/

Best Science Fiction Novel
    * Record of a Spaceborn Few, Becky Chambers (Harper Voyager)
    * Tiamat’s Wrath, James S.A. Corey (Orbit)
    * Europe at Dawn, Dave Hutchinson (Solaris)
    * A Memory Called Empire, Arkady Martine (Tor)
    * Red Moon, Kim Stanley Robinson (Orbit)
    * A Star-Wheeled Sky, Brad R. Torgersen (Baen)

Best Fantasy Novel (Including Paranormal)
    * Lies Sleeping, Ben Aaronovitch (DAW)
    * Foundryside, Robert Jackson Bennett (Crown)
    * House of Assassins, Larry Correia (Baen)
    * Deep Roots, Ruthanna Emrys (Tor.com Publishing)
    * The Raven Tower  Ann Leckie (Orbit)
    * Spinning Silver, Naomi Novik (Del Rey)

Best Young Adult / Middle Grade Novel
    * Bloodwitch, Susan Dennard (Tor Teen)
    * Sawkill Girls Claire Legrand (Katherine Tegen)
    * The King’s Regret, Philip Ligon (Silver Empire)
    * Archenemies, Marissa Meyer (Feiwel and Friends)
    * Armageddon Girls, Aaron Michael Ritchey (Shadow Alley)
    * The Pioneer, Bridget Tyler (HarperTeen)
    * Imposters, Scott Westerfeld (Scholastic)


Best Military Science Fiction or Fantasy Novel
    * Order of the Centurion, Jason Anspach & Nick Cole (Galaxy’s Edge)
    * Sons of the Lion, Jason Cordova (Seventh Seal)
    * Marine Battleground, Joshua Dalzelle (self-published)
    * The Light Brigade, Kameron Hurley (Saga)
    * A Pale Dawn, Chris Kennedy & Mark Wandrey (Seventh Seal)
    * Uncompromising Honor, David Weber (Baen)

Best Alternate History Novel
    * The World Asunder, Kacey Ezell (Theogony)
    * The Calculating Stars, Mary Robinette Kowal (Tor)
    * The Iron Codex, David Mack (Tor)
    * Machines Like Me, Ian McEwan (Nan A. Talese)
    * Black Chamber, S.M. Stirling (Ace)
    * Unholy Land, Lavie Tidhar (Tachyon)

Best Media Tie-In Novel
    * Stranger Things: Darkness on the Edge of Town, Adam Christopher (Del Rey)
    * Star Wars: Master & Apprentice, Claudia Gray (Del Rey)
    * The Replicant War, Chris Kennedy (Anticipation)
    * Firefly: Big Damn Hero, James Lovegrove & Nancy Holder (Titan)
    * Star Trek: Discovery: The Way to the Stars, Una McCormack (Pocket)
    * Star Wars: Thrawn: Alliances, Timothy Zahn (Del Rey)

Best Horror Novel
    * Little Darlings, Melanie Golding (Crooked Lane)
    * Zombie Airman, David Guenther (self-published)
    * We Sold Our Souls, Grady Hendrix (Quirk)
    * Riddance, Shelley Jackson (Black Balloon)
    * 100 Fathoms Below, Steven L. Kent & Nicholas Kaufmann (Blackstone)
    * Cardinal Black, Robert McCammon (Cemetery Dance)

Best Comic Book
    * Batman, Tom King & Tony S. Daniel (DC)
    * Mister Miracle, Tom King & Tony Daniel (DC)
    * Black Hammer, Jeff Lemire, Dean Ormston & Dave Stewart (DC)
    * The Batman Who Laughs, Scott Snyder & Jock (DC)
    * Saga, Brian K. Vaughan & Fiona Staples (Image)
    * Peter Parker: The Spectacular Spider-Man, Chip Zdarsky & Adam Kubert (Marvel)

Best Graphic Novel
    * I Am Young, M. Dean (Fantagraphics)
    * Hey, Kiddo, Jarret J. Krosoczka (Graphix)
    * Monstress Vol. 3, Marjorie Liu & Sana Takeda (Image)
    * Berlin, Jason Lutes (Drawn and Quarterly)
    * X-Men: Grand Design: Second Genesis, Ed Piskor (Marvel)
    * On a Sunbeam, Tillie Walden (First Second)

Best Science Fiction or Fantasy TV Series
    * Game of Thrones
    * Good Omens
    * Lucifer
    * The Orville
    * Star Trek: Discovery
    * The Umbrella Academy

Best Science Fiction or Fantasy Movie
    * Alita: Battle Angel
    * Aquaman
    * Avengers: Endgame
    * Captain Marvel
    * Spider-Man: Far From Home
    * Spider-Man: Into the Spider-verse

Best Science Fiction or Fantasy PC / Console Game  
Apex Legends by Electronic Arts 
Assassin’s Creed: Odysssey by Ubisoft 
Life is Strange 2 by Dontnod Entertainment 
Red Dead Redemption 2 by Rockstar Games 
Outer Wilds by Mobius Digital 
World of Warcraft: Battle for Azeroth by Blizzard 

Best Science Fiction or Fantasy Mobile Game  
Cyber Hunter by NetEase 
Elder Scrolls: Blades by Bethesda Softworks 
Grimvalor by Direlight 
Harry Potter: Wizards Unite by Niantic, WB Games 
San Francisco Reigns: Game of Thrones by Nerial 
Sega Heroes: Puzzle RPG Quest by SEGA 
 
Best Science Fiction or Fantasy Board Game  
Architects of the West Kingdom by Garphill Games 
Betrayal Legacy by Avalon Hill Games 
Cryptid by Osprey Games 
Everdell by Starling Games (II) 
Nemesis by Awaken Realms 
Root by Leder Games 

Best Science Fiction or Fantasy Miniatures / Collectible Card / Role-Playing Game  
Call of Cthulhu: Masks of Nyarlathotep Slipcase Set by Chaosium Inc. 
Fallout: Wasteland Warfare by Modiphius Entertainment 
Keyforge: Call of the Archons by Fantasy Flight Games 
Magic: The Gathering Ravnica Allegiance by Wizards of the Coast 
Magic: The Gathering War of The Spark by Wizards of the Coast 
Warhammer 40,000: Kill Team by Games Workshop

forward by Todd Mason
http://socialistjazz.blogspot.com/2019/08/fridays-forgotten-books-and-more-links_9.html
http://socialistjazz.blogspot.com/2019/07/underappreciated-music-for-june-and.html
http://socialistjazz.blogspot.com/2019/07/newish-sounds-in-third-stream-and.html
http://socialistjazz.blogspot.com/2019/07/first-thoughts-on-american-masters-3308.html
http://socialistjazz.blogspot.com/2019/07/195758national-educational-television.html










More information about the Project-Wombat-Open mailing list